Odnowiciel", szósty tom powieści piastowskich opisuje czasu odbudowy Polski po dramatycznych czasach reakcji pogańskiej, najeździe Brzetysława i anarchii bezkrólewia, które nastąpiły po śmierci Mieszka II.
Jest to wykład rzetelny, skonstruowany ściśle chronologicznie, bardziej opowiadający niż analizujący. Historia polityczna w ujęciu Autora to historia polityki, która rozgrywa się przede wszystkim na terenie instytucji państwowych i w obrębie klasy politycznej.
Rozmówcy Igora Janke, autora popularnego podcastu Układ otwarty prorokują, że za trzydzieści lat Polska może stać się potężnym państwem o dużej randze międzynarodowej, z silną armią i nowoczesną gospodarką. Wierzą w niezwykłą przedsiębiorczość Polaków, którzy po 1989 roku dokonali największego skoku w Europie.
Miłość, wojna, zdrada - opowieść o ludzkich namiętnościach i wielkiej dynastii. Jest rok 1399. Niedawno owdowiały król Władysław Jagiełło nie może otrząsnąć się po śmierci Jadwigi Andegaweńskiej. Rozważa powrót na Litwę. Możni krakowscy, by zatrzymać władcę na tronie, aranżują jego małżeństwo z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską.
Zagadnienie zostało ujęte w szerszych niż dotąd ramach chronologicznych. Opowieść o polityce Rosji i Niemiec (Prus) wobec Europy Środkowej (ze szczególnym uwzględnieniem Polski) zaczyna się wcześniej niż zwykle i kończy później.
Bracia Arthur, Raymond i Mortimer Sacklerowie w ciągu kilku dekad zbudowali imperium. Niczym Medyceusze obejmowali mecenatem artystów, a setki milionów dolarów przeznaczali na filantropię. Najstarszy stał za sukcesem Valium i komercjalizacją rynku farmaceutycznego.
Co działo się w Pałacu Prezydenckim, w polskich służbach i w wojsku po wybuchu wojny na Ukrainie? Czy między Andrzejem Dudą a Wołodymyrem Żełenskim była prawdziwa przyjaźń? Jak małostkowe konflikty po kilku miesiącach wspólnej gry wdarły się do wielkiej polityki i co z tego wynikło?
Polityka eksterminacyjna wobec Narodu Polskiego prowadzona była przez okupantów (niemieckiego i sowieckiego) od początku okupacji. Szczególne miejsce w strategii obu najeźdźców zajmowały polskie dzieci i polska młodzież. Ich eksterminacja i germanizacja miała być w perspektywie polityki niemieckiej zabezpieczeniem trwałego włączenia ziem polskich do...
“The time will come when you say with pride: ‘Let me be a slave, but the slave of the master of the world.’” This epigraph from Mikhail Lermontov is the perfect introduction to professor Andrzej Nowak’s fascinating story about the nature of Russian despotism.
Ks. Ignacy Jan Skorupka, kapelan Wojska Polskiego, poległy w boju pod Ossowem, to postać-symbol pamiętnych, zwycięskich zmagań w sierpniu 1920 roku z Armią Czerwona na przedpolach Warszawy. Autorzy przedstawiają bieg....