Newsletter

SEKRET

Autor: Enquist Anna
ISBN: 978-83-06-03036-2
Oprawa: Miekka
Rok: 2006
Strony: 224
Wydawnictwo: PIW
Price: $4.95
add to cart

Muzyka jako oaza spokoju - ten motyw często pojawia się w twórczości Anny Enquist. Autorka studiowała psychologię kliniczną, uzyskała też dyplom Konserwatorium Haskiego w klasie fortepianu. W twórczości Enquist wyjątkowo mocno dochodzą do głosu pasje życiowe pisarki: wielka miłość do muzyki i pragnienie wnikania w głąb ludzkiej psychiki.
Tak też jest w powieści Sekret, skonstruowanej na podobieństwo utworu muzycznego. Kompozycję tworzą trzy główne wątki: historia pianistki Wandy, historia jej przeszłości i historia jej męża Bouwa. Czasem owe "muzyczne tematy" splatają się ze sobą, nachodzą na siebie, czasem podążają w różne strony.

Enquist misternie tworzy fascynujące studium kobiety, która w muzyce widzi możliwość ucieczki przed rzeczywistością i której przyjdzie zapłacić za to wysoką cenę. Mimo że mowa tu o niezwykle dramatycznych wydarzeniach (narodziny dziecka z zespołem Downa, wywiezienie żydowskiego nauczyciela muzyki do obozu koncentracyjnego, poronienie, choroba uniemożliwiająca dalszą karierę artystyczną), nie ma w książce śladu taniego sentymentalizmu. Sekret to głęboka analiza ludzkiej samotności, opowieść o potrzebie miłości, którą niełatwo zaspokoić, opowieść o poszukiwaniu swego miejsca w świecie.