Newsletter

On sale! ZABIC ROMMLA

Autor: Asher Michael
Wydawnictwo: Woloszanski Sp. z o.o.
Rok: 2007
Strony: 304
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-89344-24-3
Price: $27.95  40% off $16.77
add to cart

To historia operacji "Flipper" - tajnego brytyjskiego planu likwidacji Erwina Rommla w 1941 roku.
Micheal Asher, były żołnierz SAS i pułku spadochronowego najwyższej klasy znawca pustyni i autor bestsellera The Real Bravo Two Zero (Prawdziwy Bravo Dwa Zero), ujawnia kulisy odważnego, ale nierealnego planu wysłania komandosów daleko w głąb pustyni z zamiarem zabicia generała Rommla.
W locie 1941 roku Erwin Rommel był ulubionym generałem Hitlera. Wysłany do Afryki Północnej, aby udaremnić brytyjski marsz w głąb Libii, nie tylko powstrzymał ofensywę Brytyjczyków, ale odrzucił ich na podstawę wyjściową w Egipcie. Wydawało się, że na polu bitwy jest niepokonany, i dlatego Brytyjczycy postanowili go zabić. W przeddzień kolejnej brytyjskiej ofensywy, operacji "Crusader", dostarczony przez okręty podwodne specjalnie przeszkolony zespół komandosów wylądował za liniami wroga, przeszedł daleko w głąb pustyni i zaatakował kwaterę główną Rommla. W tym samym czasie utworzony niedawno SAS przeprowadził pierwszą misję bojową. Zrzucone na spadochronach w pobliżu lotnisk wroga zespoły dywersyjne miały zniszczyć lotnictwo przeciwnika na ziemi.

Michael Asher ujawnia, że tę zuchwałe rajdy były na dobrą sprawę niewykonalne - ale komandosi-ochotnicy i żołnierze SAS nie mieli pojęcia, że wysłano ich z misją samobójczą. Złemu planownaiu i niekompetencji na wysokich szczeblach dowodzenia przeciwstawiona została fantastyczna odwaga i niezwykła umiejętność improwizacji komandosów biorących udział w akcji - tylko dzięki nim garstka jej ocalałych uczestników zdołała wrócić za brytyjskie linie.

Autor przedstawia uczestników akcji, między innymi Boba "Lucky'ego" Laycocka i Feoffreya Keyesa, zo dowodzenie operacją nagrodzownego pośmiertnie Victoria Cross, sięga także do wspomnień wielu komandosów i bada prawdziwy przebieg operacji "Flipper" - w której wyniku miał zginąć Rommel.