Newsletter

On sale! JEZYK FOTOGRAFII

Autor: duChemin David
ISBN: 978-83-75792-11-9
Oprawa: Miekka
Rok: 2012
Strony: 272
Wydawnictwo: Galaktyka
Price: $36.95  40% off $22.17
add to cart

Kiedy oglądamy zdjęcia, zazwyczaj rozmowa zaczyna się i - niestety - zarazem kończy stwierdzeniem: "To mi się podoba". Logiczne następstwo tego zdania, pytanie "dlaczego?" nie pada i pozostaje bez odpowiedzi. Jako fotograficy mamy czasem problemy z mówieniem o zdjęciach. Szczerze mówiąc, nie wiemy nawet jak o nich myśleć. Skoro jednak nie umiemy myśleć o fotografii i o jej języku wizualnym - jak konstruować kadry, jak na nas działają i dlaczego robią wrażenie - to, czy kiedy stoimy za aparatem, naprawdę tworzymy zdjęcia najlepiej oddające nasze zamiary i przekazujące nasze emocje? Pomysł i wyobraźnia - wiadomo jak ważne - nie są najistotniejszymi celami tworzenia zdjęć. Tym celem jest ekspresja, przekazanie własnych myśli. Aby jak najlepiej wyrażać siebie, trzeba nauczyć się gramatyki i słownictwa języka fotografii, a potem korzystać z tej wiedzy.


Język fotografii to książka poświęcona właśnie zagadnieniom wizualnego języka fotografii. Jak lepiej mówić o sobie zdjęciami i tworzyć udane kadry? Jak świadomie wykorzystywać język fotografii w trakcie komponowania zdjęć? Jak zostać lepszym fotografem, który umie świadomie realizować własne pomysły i wyrażać własne emocje? David duChemin podzielił język fotografii na dwa najważniejsze komponenty - "elementy kadru" tworzące jego słownik oraz "decyzje podejmowane w trakcie fotografowania" jako jego gramatykę. W ten sposób przemienił materię od wieków ezoteryczną i trudną do pojęcia w zrozumiałą dla wszystkich dziedzinę wiedzy, którą może opanować każdy, kto chce poprawić swoje umiejętności. Słowami obrazu są wszystkie elementy składające się na kadr - linie, światło, kolor, kontrast. Gramatykę języka fotografii stanowią zaś decyzje podejmowane na etapie układania owych elementów w całość jak najlepiej oddającą zamiary autora: wykorzystanie perspektywy, znalezienie odpowiedniego punktu fotografowania, zrównoważenie kadru, ustawienie ostrości i ekspozycji.


Wszystko, co znajduje się wewnątrz kadru ma znaczenie. DuChemin przekonuje, że fotograf musi świadomie i rozważnie wybierać składające się na kadr elementy oraz decydować o sposobie budowania kompozycji i prezentowania końcowego rezultatu. W drugiej części książki autor przedstawia wykorzystanie omawianej metodologii na przykładzie dwudziestu własnych fotografii. Pokazuje, jak świadomy dobór elementów kadru oraz przemyślane decyzje podejmowane podczas naświetlania wpływają na jakość zdjęć.

Similar products

 • PRACUJAC NAD KADREM. W CYFROWEJ...

  Autor: duChemin David
  ISBN: 978-83-7579-148-8
  Oprawa: Miekka
  Rok: 2010
  Strony: 272
  Wydawnictwo: Galaktyka
  Price: $38.95 15% off $33.11

  Czy potrafisz sobie wyobrazić, że zdjęcie może przedstawiać wyłącznie jedną rzecz: jedną ideę, jeden główny temat, jedno dominujące uczucie? Jeżeli zdajesz sobie sprawę z tego, co jest dla ciebie najważniejsze w kadrze, wiesz, co chcesz powiedzieć za pomocą swojego zdjęcia. A dzięki temu możesz w odpowiedni sposób skomponować kadr i poddać

 • ZDJECIE: PROCES TWORZENIA

  Autor: DuChemin David
  ISBN: 978-83-7579-263-8
  Oprawa: Miekka
  Rok: 2013
  Strony: 208
  Wydawnictwo: Galaktyka
  Price: $36.95 15% off $31.41

  Zdjęcie: proces tworzenia to książka ukazująca pomysły, techniki i proces tworzenia, które doprowadziły do powstania ostatecznych wersji wszystkich zamieszczonych w niej fotografii. David duChemin zaprezentował cztery serie zdjęć, z których każda składa się z około 30 obrazów. Są to kadry wykonane w Wenecji, Kenii, Islandii i na Antarktydzie